etat czy własna firma

Etat czy własna firma ?

Posted on sty 25, 2016

Skoro zadajesz sobie to pytanie, oznacza to, że jesteś na takim samym rozdrożu jak wiele osób, które myślą o rozpoczęciu przygody z własnym biznesem. Problem w tym, że nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Zwolenników własnej firmy jest co najmniej tylu, ilu zwolenników etatu (może trochę mniej). Stawiając jednak to pytanie, należysz grona ludzi, którzy chcą założyć firmę, jednak z jakiegoś powodu się wahają.

Z reguły osoby pracujące na etacie i będące z tego powodu szczęśliwe, nie zastanawiają się nad tym. Podobnie jest z osobami, które są w 100% przekonane, że prowadzenie przedsiębiorstwa jest jedyną słuszną drogą, mają do tego wiedzę, doświadczenie, środki. Oni również nie będą zadawać tego pytania. Ono dotyczy najczęściej osób, które obecnie nie pracują lub są na etacie, ale chcą zostać przedsiębiorcami. Decyzja nie jest prosta, ponieważ wiąże się ona z wejściem w całkiem obce środowisko, często bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. I trudno się dziwić – o ile do zawodu księgowego, informatyka, hydraulika, dentysty człowiek przygotuje się w szkole, tak w przypadku prowadzenia firmy nie jest to możliwe. Istnieją oczywiście kursy, lecz jest to tak zmienne środowisko, że żadna szkoła czy kurs nie przygotuje nas do tego w pełni.

Wady i zalety

Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Jednak każde za i każde przeciw jest obierane przez każdego bardzo subiektywnie. Warto rozpatrzyć to poprzez stworzenie kilku kategorii.

Bezpieczeństwo – Na etacie jest bezpieczniej niż będąc przedsiębiorcą. Poniekąd to prawda, jeżeli spojrzymy na to przez pryzmat regularnego dochodu. Wypłatę dostajemy co miesiąc za naszą pracę, reszta nas nie obchodzi. Na swoim natomiast jest różnie, a na początku przeważnie się do tego dokłada. Nie jest to z pewnością komfortowa sytuacja. Jeżeli jednak spojrzy się na to przez pryzmat stabilności zatrudnienia to już nie jest tak różowo. W ostatnich latach panującego kryzysu oraz wyżu demograficznego na rynku pracy widzimy jak ciężko jest znaleźć pracę oraz jak łatwo jest ją stracić. W tym przypadku bezpieczeństwo nie jest już dobrym wyznacznikiem.

Rozwój – kwestia ta jest dyskusyjna. Jak wiadomo prowadząc firmę musimy stale się rozwijać, obesrwować rynek, otoczenie. Stale musimy poszerzać swoją wiedzę i nadążać za trendami. Nie możemy pozwolić sobie na zastój. Pomimo, że jest to bardzo wymagające, jest też szalenie spełniające. Samorealizacja znajduje się przecież  w piramidzie potrzeb Pawłowa. W dodatku rozwijamy nasze własne dzieło, wkładamy w to serce i duszę. Kiedy widzimy efekty naszej pracy, jest to najlepsza nagroda.  Na etacie tak intensywny rozwój przeważnie nie jest potrzebny, jeżeli zadowoli nas praca szeregowego pracownika. Natomiast jest jak najbardziej możliwy jeżeli chcemy piąć się w górę. Niektóre firmy dają niesamowite możliwości rozwoju poprzez przeróżne szkolenia.

Czas – Nie ma się co oszukukiwać – pracując na własny rachunek będziemy poświęcać na to zdecydowanie więcej czasu niż na etacie. Przedsiębiorca nierzadko pracuje po kilkanaście godzin dziennie, czasem również w weekendy. Nawet jeżeli wyznaczymy sobie godziny pracy i będziemy się ich sztywno trzymać, to będziemy jednak stale myśleć o firmie, o obowiązkach, nowych klientach, ofercie i wielu innych aspektach. Dlatego mówi się, że własna firma to praca 24 godziny na dobę. Jednak biorąc pod uwagę aspekt satysfakcji z pracy oraz możliwe zyski, jest to najczęściej do zaakceptowania. W dodatku wraz z rozwojem firmy, czas pracy oraz ilość obowiązków może się zmniejszać. Na etacie natomiast najczęściej mamy do czynienia ze stałymi godzinami pracy w trybie „wychodzę, nic mnie nie obchodzi”. Naturalnie w bardziej wymagającej firmie mogą zdarzać się nadgodziny, projekty na wieczór, praca przez weekend, które oczywiście są dodatkowo płatne. Jednak trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcę pracować dodatkowo dla siebie czy dla kogoś. Jednak na etacie zawsze istnieje możliwość zmiany pracy na mniej wymagającą, własnej firmie natomiast trzeba się poświęcić.

Wynagrodzenie – w tej kategorii bardzo ciężko o zwycięzcę. Wszystko zależy od podejścia. Z jednej strony na etacie mamy stały dochód, który otrzymujemy regularnie. W firmie natomiast dochód jest nieregularny, może nastąpić strata, może w ogóle go nie być przez jakiś czas – jest to całkowicie nieprzewidywalne. Z drugiej strony jednak etat zapewnia względnie stałą wysokość dochodów. Istnieje oczywiście możliwość awansu, podwyżki jednak jest to zazwyczaj w granicach średnich rynkowych odpowiadających danemu stanowisku. Prowadząc firmę takich ograniczeń już nie posiadamy. Po naszej stronie znajduje się skalowalność. Możemy prowadzić jednoosobową działalność lub zatrudniać po kilkaset osób i mieć zwielokrotnione zyski. Jeżeli firma się rozwinie może przynieść znacznie większe dochody niż nie jeden dobrze płatny etat. Ludzie bogaci (lub bardzo zamożni) to najczęściej własnie przedsiębiorcy.

Obowiązki – W tej kategorii zdecydowanym zwycięzcom jest etat. Prowadząc firmę mamy znacznie więcej obowiązków niż pracując u kogoś. Szczególnie na początku naszej drogi. Człowiek orkiestra – to nasze nowe imię. Należy zająć się księgowością (lub wynająć księgową, ale i tak warto się orientować w przepisach), urzędami, marketingiem, pozyskiwaniem nowych klientów, poszerzaniem oferty, ulepszaniem usług/produków, orientować się w branży, poszerzać swoją wiedzę. Cały czas trzeba być aktywnym, trzymać rękę na pulsie. Zapomnij o fajrancie o 16.00 i filmie w domu, wyjściu na piwo. Oczywiście trochę tutaj straszę. Nie jest tak codziennie – człowiek by oszalał. Wszytko zależy od Twojej motywacji. Jeżeli będziesz miał siłę i chęci, będziesz pracował po 16 godzin. Ale można też pracować 4 godziny dziennie i mieć spokojniejsze życie.

Satysfakcja – wszystko zależy od tego jak na to spojrzysz. W obu możliwościach może być ona wysoka. Jednak zazwyczaj istnieje zależność, że gdy brak Ci satysfakcji z pracy na etacie i marzysz o otwarciu własnej firmy to drugie rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze. I odwrotnie. Jeżeli męczysz się prowadząc przedsiębiorstwo, czujesz się szybko wypalony i wspominasz dobre czasy jako pracownik to być może etat będzie Ci sprawiał większą satysfakcję.

Wybór należy do Ciebie

Jeżeli masz problem z podjęciem decyzji, najlepiej spojrzeć w głąb siebie. W przypadku gdy jedyne o czym wciąż myślisz to założenie firmy, a to co Cię odstrasza to ryzyko niepowodzenia lub brak pieniędzy, możesz śmiało rozpoczynać przygodę z biznesem. Ryzyko istnieje zawsze, musisz zebrać się na odwagę, przestać myśleć i po prostu to zrobić. Pieniądze też powinny się znaleźć, choć nie zawsze. Jeżeli istnieje taka możliwość to zainwestuj swój czas zamiast pieniędzy.

Natomiast jeżeli na etacie czujesz się dobrze i od czasu do czasu pomyślisz, że „skoro wszyscy otwierają firmy to może i ja spróbuję„ to myślę, że etat będzie lepszym rozwiązaniem. Absolutnie nie mam zamiaru Cię zniechęcać. Jednak nie jest to lekka droga i możesz się zrazić niepowodzeniem albo napotkanymi przeszkodami. Jednak są to tylko sugestie i w końcu sam najlepiej wiesz czy chcesz rozpocząć działalność czy jednak poświęcić się etatowej pracy. Ostatecznie decyzja należy wyłącznie do Ciebie.

# # #

2 thoughts

  1. Hej, czemu czy tylko mi tak długo ładuje się strona ?

    1. admin

      23 maja 2017

      Witaj, jak długo ładuje Ci się strona? Powinna ładować się w ułamku sekundy, sprawdzane na kilku urządzeniach.

Comments are closed.